Záhady hradu Karlštejn

on

Jedno z vůbec největších středověkých sídel v Čechách je každému dobře známé. Všichni jsme se také učili, že je toto místo spjato s nejvýznamnějším českým panovníkem Karlem IV. Ten hrad založil jako velmi skromnou stavbu o jedné věži. Dnes je hrad často navštěvovanou turistickou památkou a funguje tu dokonce i Hotel Karlštejn.

Trocha historie

Ve škole jsme se všichni učili, že byl Karlštejn v polovině 14. století založen pro ukrytí korunovačních klenotů Svaté říše. Bylo tomu ale skutečně tak? Podle nejnovějších zjištění Karel s tímto přišel až později. Prý až v roce 1356 kdy se začaly přestavovat nové věže. Pojďme se ale nyní podívat na několik záhad, které hlad provázejí od jeho založení.

Tajemná studna

Každý, kdo znal tajemství studny, byl popraven. Alespoň to nám říká legenda. Studna hluboká cca. 80 metrů neměla hlavní zdroj vody. Proto do ní byl přiváděna z nedalekého potoka. Kdyby se toto tajemství někdo dozvěděl, znamenalo to pro Karlštejn bezpečnostní riziko. Nepřítel by pak mohl potok otrávit a oslabené obyvatele Karlštejna napadnout.

Dub sedmi bratří

16 metrový dub stojí přibližně kilometr severně od hradu. Starý je kolem 350 let. Logicky je tak opřen mnoha legendami. Asi nejznámější je o tom, že si pod jeho korunou rozdělovalo kořist sedmero loupežníků. Jejich duchy prý můžete kolem stromu stále pozorovat, jak hlídají nedaleko ukrytý poklad.

Duch vražedkyně

Na hradu pobývala tajemná šlechtična Kateřina Bechyňová z Lažan. Za vše mluví skutečnost, že se jí přezdívá Česká Báthory. V první polovině 16. století děsila okolí Karlštejna kvůli vraždám několika desítek mladých dívek.

Pro více informací o Karlštejnu a možnostech ubytování najdete na https://www.hotelmlynkarlstejn.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *