Chcete na dovolenou do Egypta? Přečtěte si základní informace

giza-1756946_1280

Jedná se o arabskou republiku v severovýchodní části Afriky s rozlohou přes 997 tisíc km2. Ze severní  strany je omýván Středozemním mořem a z východní pak mořem Rudým. Nejvýznamnějším tokem země je bájná řeka Nil, která je druhou nejdelší na světě. Egypt na západě sousedí s Libyí, na jižní straně se Súdánem a na severovýchodě s Izraelem. Jedná se o jednu z nejlidnatějších zemí na celém území Afriky – vyskytuje se zde přibližně 78 milionů obyvatel, kdy většina obývá území okolo hlavního toku, kde jsou alespoň částečně optimální podmínky pro zemědělství. A není se čemu divit, nehostinná suchá poušť Sahara, příliš jednoduché živobytí nenabízí.

Dlouhé a slavné dějiny Egypta nepřestávají mnoho lití a v podstatě celý moderní svět fascinovat. Starověkou říši, která vzkvétala již od roku 2500 př. n. l. až téměř do počátků křesťanství, lze považovat za největší civilizaci, která kdy na celém světě existovala. Když se vysloví slovo Egypt, okamžitě člověku naskočí obraz monumentálních staveb, siluety pyramid utopené v záplavách nekonečné písečné pouště, tajemné reliéfy, které se nám dochovaly a dodnes jsou důkazem příběhů, které jsou staré až pět tisíc let a nám připadají až pohádkové.

Tato země odedávna přitahuje obrovské množství turistů, zvědavců, ale i astronomů, lékařů či matematiků a není divu, že archeologové, kteří sem přijedou třeba jen na jednu sezónu, se už z Egypta nevracejí. Člověku dochází dech při pohledu na skutečné archeologické památky, které ho zaskočí svou krásou, rozsahem a velkolepostí. Před mohutnými stavbami a sochami si člověk připadá zcela nepatrný a před vlastním zrakem se mu tají dech.

Napsat komentář