Dům se zahradou, nebo „pohodlný“ byt?

Cítíte, že nadešel správný čas pro významný životní krok – pořízení vlastního bydlení, ale stále nemáte jasno v tom, zda vašemu životnímu stylu vyhovuje byt, nebo rodinný dům se zahradou? Konečné rozhodnutí bude na vás. My vám jen připomeneme pár základních aspektů, na které byste měla při výběru brát zřetel.

Ať chcete, nebo ne, jedním z nejdůležitějších kritérií jsou peníze. Ačkoliv jsou domy na prodej v Praze k mání za stejnou cenu jako byty, v rámci stejné cenové relace počítejte s menší obytnou plochou. Na druhou stranu získáte soukromí. Sousedy budete mít až za plotem a nikoliv pár metrů za zdmi.

K rozhodujícím faktorům patří i to, zda již vlastníte pozemek, na kolik jste pohyblivá, případně i to, jestli máte malé děti a domácí mazlíčky.

svetprozeny.cz_finep_cz_01

K výhodám bydlení v rodinném domu bezesporu patří větší svoboda. Když se o půlnoci rozhodnete pro velký úklid, nikdo na vás nebude bušit, abyste okamžitě vypnula vysavač. A naopak vás nebudou rušit sousedé hlasitou hudbou.

Kapitola sama pro sebe je zahrada. Mít pár metrů od vchodových dveří soukromý plácek plný zeleně je v dnešní uspěchané době k nezaplacení. Navíc si můžete pořídit bazén a váš pes se bude mít kde proběhnout. A co se týče zahrádkaření, údržbu nemusíte „hrotit“. Do zalévání záhonků a péče o keře vás nikdo nutit nebude.

Specifické výhody má i bydlení v bytě. Někomu zkrátka jen vyhovuje metropolitní styl života a vše, co k němu patří. Vlastnictví bytu je svým způsobem pohodlnější, protože odpadá nezbytná údržba a s ní i související výdaje. V praxi však rozhoduje i fakt, zda jde o moderní bytovou jednotku v rámci novostavby v Praze, nebo prvorepublikový byt volající po rekonstrukci.

svetprozeny.cz_finep_cz_02

Resumé? Musíte si určit priority a zeptat se sama sebe, jestli jste spíše „bytová“, nebo by vám naopak prospěl domek se zahradou. Na vesnici se kvůli tomu stěhovat nemusíte – vždyť k mání jsou také domy na prodej v Praze.

Napsat komentář