Skauti oslaví den sesterství! Oslavte ho dobrým skutkem a podarujte své přátele

on

Den 22. února, mají v kalendáři zaškrtnutý skauti i skautky z celého světa jako mezinárodní Den sesterství neboli Den zamyšlení. Navzájem se obdarovávají na znamení svého přátelství a zamýšlejí se nad tím, jak se stát lepšími. I když nejste členy skautského oddílu, nebojte se kouzla tohoto svátku a zpříjemněte den sobě i svému okolí.

Na Mezinárodní konferenci skautek roku 1926 bylo datum Dne sesterství ustanoveno na den narození zakladatelů skautingu a světových náčelníků Baden – Powellových. Hned následujícího roku se konaly první oslavy i V Praze. Základním nápadem ke stanovení tohoto svátku, bylo zvolení určitého dne v roce, kdy na sebe budou všechny skautky myslet. Postupně se tak z 22. února stal svátek, kdy se skauti po celém světě scházeli u ohňů, dávali si dárky a navzájem vzpomínali na všechny své přátelé napříč kontinenty.

skauti_venku

Dnešní podoba dne sesterství

I po devadesáti letech si svátek udržel svoji tradici. Skauti se vždy sejdou a užívají si chvíle se svými přáteli. Navzájem se obdarovávají a snaží se své potěšit své blízké. Často je součástí oslavy vypsání nějaké sbírky či jiná dobročinná činnost. Protože se však již svátek netýká pouze skautek, ale i chlapeckých oddílů, užívá se dnes spíše název Den vzpomínání, namísto Dne sesterství. V oslavách je ponechán i prostor na to, aby se skauti mohli zamyslet sami nad sebou a zjistit tak, jak se stát lepšími. Každoročně se Den vzpomínání věnuje jednomu celosvětovému problému, o kterém spolu pak skauti diskutují a snaží se vymyslet řešení, jak by se mohli zasloužit o jeho zlepšení.

Přidejte se také

Oslavy nejsou pouze o skautingu, ale také o dobročinnosti, rovnoprávnosti a přátelství. Přidejte se i vy a spáchejte nějaký ten dobrý skutek. Záleží zcela na vás, zda se rozhodnete třeba jen dál šířit myšlenku Dne vzpomínání a připomenete se svým přátelům milým vzkazem, anebo drobným dárkem. Například můžete poslat jako překvapení poštou Carla Maretto, marcipánové bonbony s višňovou náplní v hořké čokoládě, které jsou schovány v důmyslné krabičce. Pokud pod otevírání krabičky napíšete krátký vzkaz pro svoji kamarádku, uvidí ho až po jejím otevření. Vy přitom při psaní vzkazu krabičku vůbec neotevřete a nehrozí tak její poškození. Nebo se již dlouho rozhodujete, zda přispět na nějakou charitativní organizaci? 22. únor je pro to jako stvořený. V rámci základní myšlenky Dne vzpomínání, můžete rovnou přispět i jménem svých přátel a poslat jim pak o „jejich“ dobrém skutku zprávu.

Napsat komentář