Co ochrání vaše svaly?
Mitochondrie ve svalech jsou buněčné „elektrárny“, v níž vzniká energie pro svalovou práci. Pokud do mitochondrií přichází více tuků, množství energie ve svalech vzrůstá. Co podporuje pohyb tuků do mitochondrií, kde se spalují? Je to např. konjugovaná kyselina linolová (CLA) nebo karnitin. Když je však přírodní CLA či karnitinu málo (např. když nejíme dostatek kvalitního masa, který je zdrojem přírodních látek CLA i karnitinu, a nahrazujeme jej karcinogenními uzeninami), mastné kyseliny z tuků do mitochondrií nikdy nedoputují! Užívání karnitinu i CLA kombinované se cvičením a pohybem ve fitcentru tedy vede ke zvýšenému spalování tuků ve svalových buňkách. Tím CLA i karnitin chrání svaly a dokonce zvyšuje vaši fyzickou výkonnost. Proto se s CLA i karnitinem (a s pohybem) tak dobře hubne! To dnes vědí všichni, kdo navštěvují fitness. Můžete taky začít – na novoroční předsevzetí možná ještě není pozdě!
A co ještě pomůže?
Po jednom biogenním prvku se také hubne. Znáte ho, dostává se do těla z našeho jídelníčku, jak jinak? Když naše strava obsahuje hodně celozrnných výrobků, ovoce, když pijeme hodně čaje, měli bychom teoreticky mít dostatek chromu, protože uvedené potraviny jsou na něj bohaté, alespoň podle výživových tabulek. Otázkou však zůstává, zda chrom je vůbec v tabulkových potravinách přítomen nebo je tam v očekávaném množství. Většina nezbytných stopových minerálů totiž postupně mizí z našeho potravinového koše, protože jsou ničeny nešetrnými úpravami při nasazení moderních potravinářských technologií. Každý jíme jinak, ale také každý máme jinou schopnost v těle minerály zadržovat. To platí nejen o vápníku (zejména u žen v menopauze), ale i o chromu.
CHROM hraje významnou roli při procesech, kontrolujících hospodaření s energií. A nepříjemným důsledkem chybného nakládání s energií v organismu (často přijímáme více energie, než jí vydáváme) bývá nadváha.
Chrom a pocit hladu
Nadměrné množství insulinu (tedy opravdu insulinový „šok“), které bývá odpovědí organismu na „alarm“ způsobený vysokým cukrem v krvi po najedení, začne konečně intenzivně snižovat hladinu glukózy. Bohužel jeho „úsilí“, zalarmované nepřiměřeně vysokým nárůstem obsahu glukózy v krvi, není bez problémů. Díky vysokému objemu vyloučeného hormonu dojde k novému extrému. Glukóza „padá“ dolů až příliš a tělo začne naopak pociťovat její nedostatek (hypoglykémie), který se projeví pocitem náhlého a úporného hladu, popř. posedlostí chutí na sladké. Tento stav může být podle výše nedostatku chromu spojen s bolestmi hlavy, slabostí a zvýšeným pocením.
Vzniká hypoglykémie, pro níž je typický zejména pocit silného hladu. Jeho utišení jídlem přinese do těla další energeticky bohaté látky, které způsobí zvýšení hladiny insulinu. Insulin sice „srazí“ hladinu krevního cukru, ale nadbytečnou energii nespálí. Ta se naopak přesune do těla, kde se postupně mění na tuk. „Tučníme“, protože nám chybí chrom.
Hubněte postupně ale jistě
Není vůbec třeba, abyste dostali šok z příliš zredukovaného přívodu stravy, z tradiční novoroční diety. Ta vede, jak známo, zákonitě k jo-jo efektu, v němž se můžeme zmítat až do jara. Je však třeba, abyste začali v novoročním jídelníčku dělat aspoň malé změny. Kromě užívání karnitinu, CLA a chromu a zvýšení tělesných aktivit zkuste udělat ještě jeden malý ústupek. Tak například, když jíte v restauraci, zaměňte hranolky za dušenou zeleninu, jeden kopeček rýže nebo za vařené brambory. Nebo vynechejte vaši oblíbenou tatarku či tučný dresink nebo zálivku. A když jste v supermarketu, nenakupujte tam nic, co je přehnaně tučné, sladké nebo slané. To mohou být například cola, chipsy nebo zmrzlina.
Když budete dělat tyto malé změny trvale, změníte i svoji stravu k lepšímu, aniž byste prožívali jakoukoliv depresi z prudkých změn! To je cesta ke zdravému zhubnutí.