Extrémní sporty, extrémní riziko

on

Někdy to vypadá, že mladí už nevědí, co by zkusili. Když přijde na sport, některým už nestačí zahrát si fotbal, proběhnout se nebo si zajezdit na kole. Hrát fotbal totiž zvládne každý, v nejhorším případě ho bude hrát špatně. Ale vyletět vrtulníkem nad čtyřtisícovou horu, seskočit a celou ji na lyžích sjet? To dokáže jen ten, kdo to opravdu umí. Každý jiný se při tom buď zmrzačí, nebo rovnou zabije. A tak je tomu s většinou extrémních sportů. S hloubkovým potápěním, parašutismem, sjížděním divokých řek, paraglidingem, horolezectvím i dalšími sporty.

parachute-1702688_1280

Jsou ale i takové „sporty“, při kterých se extrémním sportovcům notně zvýší hladina adrenalinu, aniž by se vystavovali přílišnému riziku. V poslední době se s nimi setkáváme v podobě čím dál tím oblíbenějších „adrenalinových dárků“. Jedná se například o slavný bungee-jumping, neboli skok z výšky hlavou dolů na gumovém laně. Nebo o velice oblíbené tandemové seskoky, při nichž se připoutáte pod tělo zkušeného parašutisty, který s vámi provede jeden seskok. Méně známým dárkovým extrémním sportem je takzvaný zorbing. Spočívá v tom, že vás připoutají dovnitř veliké průhledné nafukovací koule, kterou následně pustí z hrbolatého svahu dolů. Ani jeden z těchto dárků není zcela bezpečný, pravým extrémním sportům se ale zdaleka nemohou rovnat.

Volnost, příroda a šílenství

Mladí lidé, kteří tyto sporty provozují, však nemluví jen o adrenalinu, ale také o pocitu volnosti, svobody a splynutí s přírodou. Vysokohorské horolezectví je například velmi nebezpečné, spíše než adrenalinové opojení při něm horolezci zažívají pocit sáhnutí si na dno svých sil. Dělají při tom všechna opatření nutná k tomu, aby byli co možná nejvíce v bezpečí. Jiní lezci se naopak snaží jistit co nejméně a zlézají vysoké skály bez lana. K takovému sportu je už nevede pouze láska k přírodě, musejí být šílení.

Pojišťovna vás nepojistí

Pokud nějaký mladík či dívka touží některý z těchto sportů vyzkoušet a počítají s tím, že když si něco zlomí (v lepším případě), zaplatí to pojišťovna, jsou na omylu. Nepomůže ani připojištění. Extrémní sporty jsou u všech českých pojišťoven v kolonce „nepojistitelné“, což leccos vypovídá o jejich rizikovosti. Je taková, že i kdyby měsíčně pojišťovna chtěla vysoké sumy za pojistku, nevyplatilo by se jí to. Jediné, co jistí adrenalinové sportovce, jsou oni sami.

Napsat komentář