Chcete darovat vajíčka a pomoct ke štěstí neplodným ženám? Není to taková věda!

Máte pocit, že jste vhodnou adeptkou pro dárcovství vajíček, ale netušíte, jak proces probíhá? Ze zákroku nemusíte mít strach, protože není bolestivý a neohrozí vás na zdraví. V tomto článku vám prozradíme, jaká kritéria budete muset splnit a co všechno budete muset podstoupit.

Jste vhodná dárkyně?

Poté, co kontaktujete vybranou IVF kliniku a projdete vstupní konzultací, vám sestra odebere krev a pošle vás na pohovor s genetikem, který vyloučí závažné genetické poruchy. Toto vyšetření se provádí pouze jednou za život.

Obecně je vhodná dárkyně zdravá žena ve věku 18 až 33 let. Ideálně s alespoň jedním dítětem, protože tím jsou její vajíčka „otestována“.

Možnost volby a anonymita

Měla byste vědět, že dárcovství vajíček je dobrovolné a v kterékoliv části procesu můžete změnit názor a odběr nepodstoupit. Zároveň se spolehněte na stoprocentní anonymitu, a to ze strany vaší jakožto dárkyně i ze strany příjemkyně. Ta se nedozví, od koho vajíčko pochází a informaci nedostane ani dítě po dosažení plnoletosti.

Jaká váš čekají vyšetření?

Jakmile lékaři uznají, že splňujete všechny předpoklady (tzn. po gynekologické a genetické prohlídce), začne příprava k darování. Ta spočívá v aplikaci podkožní injekce během menstruačního cyklu po dobu sedmi dnů. Prokáže-li poté ultrazvukové vyšetření, že vaše vajíčka byla dostatečně stimulována, lékař je pomocí velmi tenké jehly odebere.

svetprozeny_cz_fertility-ivf_eu_02

Stimulační injekce nejsou bolestivé a stejně tak ani samotný odběr vajíček, který probíhá v krátkodobé narkóze. Již hodinu po odběru můžete s doprovodem zpátky domů (nesmíte řídit) a druhé den do práce.

Nyní již víte, co vás čeká – jak se rozhodnete, je na vás. Dárcovství vajíček sice není tak příjemné jako darování spermatu, ale i tak nejde o nepříjemnou záležitost. Vajíčka lze darovat i vícekrát, ale je nutné dodržet tříměsíční pauzu mezi stimulacemi.

One Comment Add yours

  1. Petra napsal:

    Pro mnohé ženy je to bohužel jediná možnost, jak mít vlastní děti. Já pro darování vajíček jsem, ale měly by darovat jen ženy, které už vlastní děti nechtějí. Přeci jen tam jsou i rizika…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *