Téměř každý článek, zabývající se redukčními dietami, obšírně pojednává na téma co jíst a co naopak ne. Zapomíná se v nich na důležitost pitného režimu, který je také nutno během hubnutí upravit a věnovat mu náležitou pozornost. Nápoje, které pijete, mohou vaší dietě totiž uškodit, či naopak prospět podobně jako strava. Proto by bylo dobré poupravit obecně uznávané rčení, že jsme to, co jíme na: jsme to co jíme a pijeme. Člověk je totiž mnohem složitější.
Podívejme se tedy spolu na to, co je během redukční diety povoleno pít téměř bez omezení a čemu se naopak obloukem vyhnout.
Určitě se vyvarujte následujícím nápojům:
Co rozhodně nepít:
- Sladké, průmyslově vyráběné limonády jako je Coca-cola, Kofola, Fanta, Sprit a další. Platí to samozřejmě i pro levnější napodobeniny těchto značek. Obsah cukru je v nich opravdu velký. Například v jednom litru Coca-coly je 20 kostek cukru! Vypijete-li dvoulitrovou láhev, dostanete do sebe 40 kostek. Cukr ale není jediný problém, tyto limonády obsahují také dost konzervantů, dochucovadel, syntetických barviv a aromat. Shrnuto podtrženo, sladká limonáda je naprosto nevhodná pro všechny lidi, bez ohledu na to, jestli se zrovna snaží zhubnout, nebo ne.
- Alkoholické nápoje. Je obecně známo, že alkohol má značnou energetickou hodnotu. Proto je pro člověka, který se snaží o zhubnutí, srovnatelný s bombou – energetickou samozřejmě. Ne každý se podívá, kolik kalorií vlastně alkoholické nápoje obsahují. Pro představu uveďme, že jeden litr světlého desítistupňového piva má zhruba 1300 kJ. Dvanáctistupňové má 1400 kJ a nejhorší je pivo černé, ve kterém je až 2100 kJ. Názor, který je často opakován, totiž, že je černé pivo zdravější, než světlé je špatný. Kromě toho, že není ničím podložen, je i nebezpečný. Jen si vybavte, kolik piv jste za večer strávený ve společnosti známých vypít. Můžete si teď spočítat, kolik kJ to dělá. A rovnou připočítejte i všechny „chuťovky“ k pivu, které si jistě rádi dáte, protože během večera vám vyhládne. Nesmíte zapomínat, že i tvrdý alkohol na tom není lépe. Je sice pravda, že ho vypijete méně, než piva, ale věřte, že i to je dost. Jeden litr whiskey obsahuje zhruba 10 000 kJ. Sladké likéry a další „babské“ pití jako vaječný koňak (12 000 kJ) je samozřejmě zcela zapovězeno.
- Oslazená káva a čaj. I na to je potřeba myslet. Máte-li kávu a čaj (tady se myslí pravý, černý a zelený čaj, tedy z čajovníkových listů) rádi, snažte se je pít co nejméně. Samozřejmostí je bez kalorických dochucovadel – cukru, smetany, mléka. Káva se zmrzlinou, či šlehačkou je sice lákavá, ale také se ji raději vyhněte. Dejte si pozor i na to, že oba nápoje odvodňují. Nemohou se proto počítat do vašeho pitného režimu. Dokonce je nutno místo každého šálku vypít sklenici vody navíc. Ale nesmíme těmto nápojům křivdit. Mají i své pozitivní účinky. Jedná se o detoxikanty bohaté na antioxidanty, stopové prvky a minerály. Bylo by tedy škoda je ze svého pitného „jídelníčku“ odstranit úplně.
Co naopak pít:
- Vodu. Pramenitou, čistou vodu. Nejlepší je ta, která pramení někde v horách. Bohužel dnes je jen málo lidí, kteří mají přístup ke studánce na louce za humny. Ale každý má doma kohoutek, ze kterého mu teče voda v téměř neomezeném množství. Vašemu zdraví prospěje, když ji necháte protéct přes specielní filtr (v obchodech se dá bez problémů koupit za dobrou cenu i konvice na filtrování) a pak ji budete pít v dostatečném množství. Měla by být základem vašeho pitného režimu a hlavním zdrojem tekutin. Ostatní nápoje jsou spíše jakýmsi nadstandardním doplňkem.
- Balené minerální vody. Sice je to možná přečin proti vašemu ekologickému cítění, ale pro zdraví je nezbytný. Kromě kohoutkové vody je potřeba doporučit i vodu minerální. Sice jsou její vlastnosti skvělého působení na organizmus poněkud nadhodnocovány, většinu minerálů získáme i z pestré stravy a může se stát, že nadměrný přísun z vod na ně obohacených, může naše tělo dokonce přetěžovat. Nicméně minerální vodu pít v rozumném množství doporučujeme. Vhodné ale je střídat různé značky a typy, protože každá má jiné složení a poměry minerálních látek se liší.
- Ovocné a bylinné neslazené čaje. Tímto nápojem na sobě nešetřete a pijte ho v libovolném množství. Můžete experimentovat s různými směsi bylin, existují dokonce i speciální pro redukční dietu. Vždy si ale pozorně přečtěte informace na etiketě. Dozvíte se v nich jak čaj připravit – kolik suché směsi nasypat do konvice a jaké je doporučené denní dávkování.
- Pu-erh. Tento velmi silný černý čaj pochází z Číny a je několikanásobně fermentovaný. Mnohdy ho nalezneme v obchodě pod nálepkou „na hubnutí“. To je ovšem poněkud nepřesné a i nevhodné. Tento čaj odvodňuje, což při dietě a zdravém životním stylu obecně, není vhodné, protože dostatečné množství tekutin je nezbytné. Ale velice dobře působí na metabolismus, který urychluje a na zažívání. Je tedy vhodný při očistné dietě. Při snaze o co nejmenší přísun jídla nelze doporučit, protože vám po něm rychle vyhládne. Svými lehce projímavými účinky zajistí ale snadné vyprazdňování.
- Šťávy z ovoce. Jsou chutné a plné vitamínů. Ovšem pozor na množství. Jsou bohaté na kalorie, dokonce se v jejich počtu téměř vyrovnají čokoládě. Dobrá alternativa je, naředit je vodou.
- Zeleninové šťávy. Nejsou tak bohaté na kalorie jako ty z ovoce ale vitamínů a dalších zdravých látek je v nich požehnaně. Mrkvová, rajčatová – možností je mnoho, nebojte se je vyzkoušet, určitě vám prospějí.
Nezbývá než popřát, ať se vám daří – s novým pitným režimem!
Určitě je také dobré pít ráno před snídani GOJI sirup. Pravidelně před snídani, nebo přidám do ní poldecák GOJI šťávou. Většinou všude vidíme jenom GOJI bobule,ale já upřednostňuji GOji v tekuté formě.
Nejčastěji to kupuji na tomto webu: himalyo.cz
Důležité je i jíst, doporučuji kvalitní zdravé snídaně Iswari.