Tělesné i psychické obtíže spojené s menstruací a nucená abstinence od sexu vedou řadu žen k přání, aby měsíční krvácení měly jen jednou za čtvrt roku.
Třetina by se ho zřekla úplně. Na pravidelné menstruaci trvá třetina žen, řekla novinářům sexuoložka Hanka Fifková. Čísla pocházejí z nizozemského průzkumu, u českých žen je to obdobné.
Gynekologové v zásahu do menstruačního cyklu nevidí žádné ohrožení ženského zdraví. V mnoha ženách přesto zůstává spojena menstruace s jejich ženskostí, je pro ně důkazem zdraví a zachované plodnosti.
V prehistorických dobách menstruovaly ženy zhruba 160krát za život, dnešní ženy mají v průměru 460 cyklů: menstruují od 12 let, o čtyři roky dříve než jejich předkyně. Zkrátila se doba kojení ze tří let na několik měsíců. Ženy mají méně těhotenství, méně kojí, s prodlužováním života se odsunula hranice menopauzy.
Dávná společnost se dívala na ženu v době menstruace jako na nečistou, dodnes hinduistické ženy nesmějí ve svých dnech připravovat muži jídlo a buddhistické ženy nesmějí vstupovat do chrámu. Naproti tomu ghanská dívka se při své první menstruaci stává na dva týdny královnou-matkou a je jí splněno každé přání.
Pokud ženě měsíční menstruace vyhovuje, nemusí se jí podle Fifkové vzdávat. Pokud jí však přináší stres a nepohodlí, je unavená, nemůže spát, přepadají ji záchvaty nezvladatelného přejídání či nemůže jíst, může si zvolit vlastní řešení, tím je nepřerušené podávání antikoncepce.
Podle Davida Cibuly z gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice volí tuto možnost v západní Evropě a USA stále více žen. Jsou mezi nimi sportovkyně, ženy pracující v armádě i ty, které to dělají ze zdravotních důvodů. Například u žen, kterým se v návaznosti na cyklus zhoršuje akné, nebo ty, které trpí příliš silným krvácením.
Při kontinuálním užívání se nedělá po třech týdnech braní pilulek týdenní přestávka. Pokud žena užívá hormonální náplasti, nalepuje si je rovněž bez týdenního přerušení.