Maminky, které jsou v požehnaném stavu, ale i ženy, které se na těhotenství připravují, by měly mimo jiné dbát na zvýšený přísun kyseliny listové. Některé zdroje uvádějí, že předávkování kyselinou listovou by mohlo být zdraví škodlivé, proto si níže popíšeme, v čem je uvedená látka prospěšná a v jakém množství.
Kde se kyselina listová v přirozeném stavu nachází?
Kyselina listová se v přirozeném stavu objevuje v zelenině a ovoci, luštěninách, stejně jako se přidává do některých potravin. V následujícím seznamu jsou vyjmenovány zdroje obsahující nejvyšší podíl kyseliny listové. Jsou to chřest, růžičková kapusta, červená řepa, hrášek, květák, fazole, hrách, čočka, sója, pšeničné klíčky, jahody, hovězí a vepřové ledvinky, vejce. Nejvíce je kyseliny listové v čerstvém droždí. Pokud chtějí těhotné ženy pokrýt denní potřebu kyseliny listové, nechť spořádají 200 gramů syrové brokolice, špenátu anebo čtyři sta gramů zelí. Ne vždy se ale seženou čerstvé suroviny, a proto lze kyselinu listovou požívat i ve formě tablet. O nasazení přípravků s obsahem kyseliny listové vždy rozhoduje lékař. Maminkám však neuškodí strava bohatá na tuto zdraví prospěšnou látku.
V čem tkví prospěšnost kyseliny listové?
Zmíněná látka se řadí do skupiny vitaminů B. Kyselina listová napomáhá dělení buněk, podporuje optimální růst plodu a tvoření červených krvinek. Je nezbytně nutná pro syntézu nukleových kyselin, které jsou základem DNA a RNA. Bez dostatečného přísunu kyseliny listové během těhotenství hrozí riziko potratu, odtržení placenty anebo dochází k vývojovým vadám dítěte. Před plánovaným otěhotněním se doporučuje zvýšit příjem této důležité látky na 0,4 miligramu denně, v prvním trimestru množství zvednout klidně na 0,8 mg denně. Mezi 22. a 28. dnem těhotenství se vyvíjejí mozek, mícha a páteřní kanál. Pro správný vývoj plodu je tak kyselina listová nesmírně důležitá.